Share

Filternox filtreleri Şanghay testinde 20 mikronda büyük başarı sağladı

Önemli Haberler

20 MİKRONDA YÜKSEK AKM FİLTRASYONU

Otomatik geri yıkamalı filtre üreticisi olarak Filternox®, patentli yeni teknolojili ürünlerini yüksek AKM koşullarında sürekli filtrasyonu garanti edecek şekilde dizayn etmiştir.

Dünyadaki çeşitli limanlarda deniz suyu kalitesi çok değişkenlik gösterir ve özellikle Hamburg, Şanghay gibi yoğun trafiği olan liman suları aşırı partikül içerir. Bu durum özellikle balast suyu açısından çok ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Çok yüksek miktardaki askıda katı maddeler deniz suyundan efektif olarak filtre edilemez ise iki temel soruna neden olur.

 • Askıda katı maddeleri oluşturan organik ve inorganik partiküller gemilerin balast tanklarında çökerek ciddi bir ilave ağırlığa neden olur. Çöken çamurun yarattığı ilave ağırlık, enerji maliyetlerini arttırmasının yanında, çamurun uzaklaştırma işlemlerinden doğan operasyonel zorluklara neden olur. Temizlenmesi ancak kuru dokta mümkünken, çıkarılan çamurun nasıl uzaklaştırılacağı da ciddi bir sorundur.
 • İkinci sorun ise, gerek IMO ve gerekse de US Coast Guard standartlarına göre Balast Suyu Arıtma Sistemlerinden (BWTS) istenilen çıkış suyu kalitesine otomatik filtrenin sürekli devre dışı kalması nedeniyle ulaşılamaz; ciddi operasyonel sıkıntı, zaman kaybı ve zarara neden olur.

Bilindiği üzere balast suyu arıtma sistemlerinde kullanılan filtrelerin filtrasyon seviyesinin düşük olması, yukarıda bahsedilen standartlara ulaşılabilmesi ve filtrasyondan sonra uygulanan dezenfeksiyon sisteminin veriminin arttırılması için şarttır.

Filternox® AR&GE grubu, bu bilgilerin ışığında geliştirdiği çift etkili temizleme sistemine sahip özel dizayn edilmiş filtresini, 2018 yılında Hollanda’da akredite bir test kuruluşunda test ettirmiştir.

Yapılan bu test iki hedef içermektedir:

 • Birinci amaç mümkün olan en yüksek canlı organizma giderimini sağlamak

20 mikron filtrasyon ile yapılan test sonucunda Filternox çift temizleme sistemli modelinde elde edilen canlı organizma giderim oranı % 99 olmuştur.

 • İkinci amaç ise filtrenin tüm fonksiyonlarını kesintisiz yerine getirebildiği en yüksek kirlilik konsantrasyonu testi yapmak.

Bu amaçla yapılan ve “Şanghay Testi” olarak adlandırılan bu testte, sentetik olarak hazırlanmış çamur, filtre edilecek suyu 1850 ppm AKM değerine ulaştıracak şekilde filtre giriş suyuna dozlanmıştır. 20 mikron filtre eleği ile gerçekleştirilen bu testin sonucunda, Filternox® filtre tüm fonksiyonları ile her otomatik geri yıkama sonrasında elek yüzeyinde mükemmel temizliği sağlayarak kesintisiz operasyonu başarıyla tamamlamıştır.

 

Yapılan testler 5 gün sürmüş ve ayrıntılı bir sonuç raporuyla tescillenmiştir. İlgilenenler bu testin ayrıntılı raporunu info@filternox.com adresinden isteyebilirler.

Testlerden elde edilen bu başarı, Filternox® ürünlerinin dizaynına katkıda bulunan tüm Filternox® personelinin hem kişisel hem de takım olarak yaptıkları yoğun çalışmaların ve 30 yılı aşkın bir şirket tecrübesinin sonucudur.

Filternox® ekibi olarak gerek balast suyu filtrasyonu konusunda gerekse de diğer filtrasyon uygulamalarında problem yaşayanları bizimle temasa geçerek ihtiyaçlarını en uygun şekilde karşılayacak, uluslararası patentli çözümlerimizin konforunu yaşamaya davet ediyoruz.

Bize Yazın

* : gerekli

  *
  *
  *

  Bu form kişisel veri içerir  Uygulama Alanları

  Filternox® Otomatik Geri Yıkamalı Filtreler birçok farklı uygulama alanında başarı ile kullanılmaktadır.